زبان مادری جایگاه و نقش آن در رشد کودکان|بهترین وب سایت کتاب،مقاله-tin-hat

زبان مادری جایگاه و نقش آن در رشد کودکان

دانلود بهترین فایل زبان مادری جایگاه و نقش آن در رشد کودکان
برای دانلود فایل بر روی دکمه زیر کلیک کنید

دریافت فایل
زبان مادری جایگاه و نقش آن در رشد کودکان

زبان-مادری-جایگاه-و-نقش-آن-در-رشد-کودکان

     زبان مادری جایگاه و نقش آن در رشد کودکان   

 

 

فرمت فایل:   word

تعداد صفحات:    19  

 

 

 

جایگاه زبان مادری در جوامع بشری

" زبان مادری با تمام فعالیتهای بشری مرتبط است. ملتی که زبانش ممنوع باشد، در واقع حیاتش ممنوع شده است." آلیس جابناAlice Jahbna))

 منظور از زبان مادری اولین زبانی است که کودک در محیط قبل از تولد و بعد از چشم گشودن به جهان  با آن زبان دنیای دنیای اطراف خود را تجربه می کند، زبانی که اجزا آن را هنگام تولد با خود دارد و در آتمسفر آن زبان رشد می کند. زبانی که زبان اکثریت اطرافیان کودک است. فراگیری زبان مادری یا زبان اصلی و به سخن برخی زبان شناسان اجتماعی"زبان اول" برای کودکان از اهمیت حیاتی در زندگی، رشد روانی و سلامت روحی برخوردار است. چرا که زبان مادری یا زبان اصلی  سرمایه ایست که کودک هنگام تولد با خود اجزا آن زبان را به همراه دارد. در این نوشتار به جایگاه زبان مادری و ضرورت آموزش آن در پی ریزی یک جامعه سالم اشاره کرده و مطلب را پی می گیریم..در این مورد خلاصه ای از تحقیقات  زبان شناسان  نیز به زبان ساده نقل می شود:

 هنوز امروز نیز در میان مردم این باور شیوع دارد که کودکان زبان مادری خود را از طریق تقلید والدین، مادران شیری و یا از طریق همنوعانشان در کوی و بازار یاد می گیرند.منظور این است که کودکان به نوعی زبان را با مشابه سازی یاد می گیرند. این اندیشه تا سال ،1957 حتی در میان دانشمندان زبان شناس نیز رایج و دایر بود و برخی از رفتار شناسان بر آن بودند که کودکان از طریق ارتباطات رفتاری زبان مادری خود را یاد می گیرند. اما همه این نظریه ها ، فرضیه ها و اندیشه های عوامانه و رایج  در سال 1957 یک دفعه با نظرات یک زبان شناس جوان و نسبتا گمنام تغییر کرد. این جوان نابغه کسی جز نوام چامسکی نبود که نظریه ریشه دار و قوی خود را بیان و عیان نمود و اعلام کرد که زبان مادری همچون گنجینه ای در وجود نوزاد هنگام تولد نهفته است. نوزادی که همراه خود زندگی را آورده ، سرمایه ای به نام زبان مادری در درون او جا خوش کرده است. سرمایه ای که بالقوه است، ذاتی است ، اولیه است و نیز مقدم بر تولد او. و این زبان با پیجیدگیهای خود در ساختار مغزی کودک در حال جوشش است. به سخنی کودک به طور فطری یا ارثی سرمایه ای را به همراه دارد که می خواهد از سود آن بهره مند گردد و در زندگی از این سرمایه معنوی، ذاتی، فطری و به سخن برخی از دانشمندان" ملکوتی" برخوردار گردد. زبان مادری تنها دارائی کودک هنگام تولد است، ظرفیتی است که کودک آن را به همراه خود دارد.

 زبان مادری یا زبان اول بستری است آماده که کودک بر آن بستر می خرامد و با آن نیازهای خود را هنگام رشد برطرف میکند.هر گونه خلل در این دارائی زبان مادری، کودک را از مسیر رشد طبیعی باز می دارد. فراگیری زبان مادری توسط کودک همان مسیر و فرایند را طی نمی کند که بعدها جوان میل به یادگیری زبان دوم یا زبان بیگانه را می کند.مفهوم هویت و پیوند آن با زبان مادری از همین نکته آغاز می گردد که کودک در بستر زبان مادری تمام صداها، گریه ها و اشارات خود را سازمان میدهد؛ زبانی که از درون به کودک الهام می گردد، زبانی که درونی است.  همین جا به یک نکته اشاره شود که یادگیری زبان مادری همان روندی را دنبال نمی کند که فرد در بزرگسالی بخواهد زبان دیگری را یاد بگیرد ، چرا که یادگیری مهارتهای بیرو با استخراج سرمایه زبانی از درون متفاوت است؛ موضوعی که بیشتر به آن پرداخته می شود.

 نظریه چامسکی یک مرحله بسیار مشاجره آمیزی آفرید. و انقلابی در عرصه زبان شناسی پدید آورد. من از لابلای نظریات بدیع این اندیشمند به اهمیت زبان مادری  اشاره میکنم. وقتی که چامسکی بالاخره در سال 1964 کتاب معروف خود موسوم به" جنبه های تئوری نحو" را منتشر کرد نظریاتش از آن زمان به طور عام و گسترده مقبولیت علمی محافل آکادمیک را به همراه داشته و حقانیت آنها پذیرفته شده است. بنا یر این چامسکی آغازگر دوره جدیدی در عرصه زبان شناسی و زبان مادری از  دهه شست قرن گذشته بوده است.

 

دانلود فایل

برای دانلود فایل بر روی دکمه زیر کلیک کنید

دریافت فایل


کلمات کلیدی: زبان مادری جایگاه و نقش آن در رشد کودکان

مطالب مرتبط

زبان مادری جایگاه و نقش آن در رشد کودکان


بررسی شرکتهاي تعاوني و انواع و شرایط آنها

بررسی شرکتهاي تضامني و تشکل و قوانین و مشخصات آنها

شرحي بر مواد 147 و 148 اصلاحي قانون ثبت مصوب 21/6/70

بررسی شبکه های صنعتی و انواع، شرط استاندارها و سطح بندی پنجگانه آنها

شرح احوال باباطاهر عريان

بررسی آرمانهای توسعه هزاره و اهمیت و دستیاببی به این آرمانها توسط شرکتها

شرحي بر قانون اقدامات تاميني ( مصوب 12 ارديبهشت ماه 1339)

شرکت سهامی ایران خلیج کو –گروه بهمن و بررسی تعاريف وشناختهاي S هاي پنج گانه

بررسی شترمرغ و نحوه پرورش و بیماری های آن

بررسی شغل طلا و جواهرسازی و بررسی وضعیت آن در ایران

آشنایی با ماشین های فرز و انواع و عملکرد آنها

آشنایی با مولانا و زندگی نامه و مقبره و اخلاق و افکار او

آشنایی با فیبرنوری و لیزر

رويكردي اجتماعي به مطالعه ي ورزش و مروری بر جامعه شناسی ورزش

بررسی تحولات و کاربردها و اهداف فناوری اطلاعات در توسعه آموزش کشاورزی

آشنایی با معماری مدرن و ريشه های آن

آشنایی با ذرت و مشخصات گیاه شناسی و کاشت و زراعت آن

آشنایی با ریخته گری و مراحل آن

آشنایی با زغالسنگ رشته كوه البرز

گزارش کار کارگاه آهنی ۱