بررسی ضرورت بیمه در اقتصاد مدرن و بررسی بانکداری و ارزش پول ایران|بهترین وب سایت کتاب،مقاله-tin-hat

بررسی ضرورت بیمه در اقتصاد مدرن و بررسی بانکداری و ارزش پول ایران

دانلود بهترین فایل بررسی ضرورت بیمه در اقتصاد مدرن و بررسی بانکداری و ارزش پول ایران
برای دانلود فایل بر روی دکمه زیر کلیک کنید

دریافت فایل
بررسی ضرورت بیمه در اقتصاد مدرن و بررسی بانکداری و ارزش پول ایران

بررسی-ضرورت-بیمه-در-اقتصاد-مدرن-و-بررسی-بانکداری-و-ارزش-پول-ایران

      بررسی ضرورت بیمه در اقتصاد مدرن و بررسی بانکداری و ارزش پول ایران

 

 

فرمت فایل:    word

تعداد صفحات:    47  

 

 

 

بیمه، ضرورت اقتصاد مدرن

 

بيمه به شکل حرفه اي و امروزي آن براي اولين بار در سال 1269 هجري شمسي در کشورما مطرح شد .اما آغاز فعاليت جدي آن در ايران را مي توان سال 1310 هجري شمسي دانست زيرا در اين سال قانون و نظامنامه راجع به ثبت شرکتها در ايران به تصويب رسيد و متعاقب آن بسياري از شرکتهاي بيمه خارجي اقدام به تأسيس شعبه يا نمايندگي در ايران کردند.

گسترش سريع تعداد و فعاليت شرکتهاي بيمه خارجي , مسئولان کشور را متوجه ضرورت تأسيس يک شرکت بيمه ايراني کرد

در شانزدهم شهريور سال 1314 اولين شرکت سهامي بيمه به نام " شرکت سهامي بيمه ايران " با سرمايه 20 ميليون ريال توسط دولت تأسيس شد.

تأسيس و فعاليت این شرکت را مي توان نقطه عطفي در تاريخ فعاليت بيمه اي کشور دانست , زيرا از آن پس دولت با در اختيار داشتن تشکيلات اجرايي مناسب قادر به کنترل بازار و نظارت بر فعاليت موسسات بيمه خارجي شد .

بنابراين در اغلب کشورهاي جهان شرکتهاي بيمه به منظور ايجاد پوشش کافي براي هزينه هاي خود , کسب درآمد و سودآوري بيشتر , رشد و توسعه فعاليتهاي بيمه اي و در نتيجه ارتقاي کمي و کيفي خدمات خود و ارائه خدمات با قيمت نازل جهت جذب هرچه بيشتر مشتريان و ... به عنوان يک نهاد مالي فعال در بازار سرمايه و فعاليتهاي سرمايه گذاري مشارکت مي کنند به طوري که در برخي کشورهاي توسعه يافته نقش صنعت بيمه در بازار سرمايه و تجهيز منابع پس اندازي حتي از بازار بورس اوراق بهادار و نظام بانکي به مراتب بيشتر است .

براي مثال در کشورهاي انگلستان , آمريکا و ژاپن به ترتيب حدود 64 درصد , 49 درصد و 39 درصد پس انداز ملي توسط صنعت بيمه تجهيز و به سوي زمينه هاي مختلف سرمايه گذاري هدايت شود و اين نقش در منابع پس اندازي بيشتر از نظام بانکي و بورس اوراق بهادار اين کشورها است.

به اعتقاد اقتصاددانان بانكداري و بيمه از ملزومات اقتصاد مدرن امروزند و هر گونه فعاليت اقتصادي بدون پشتوانه بانك و بيمه ناموفق خواهد بود. در اینجا دو نوع بیمه از هم قابل تفکیک می باشد: 1   بیمه های حمایتی 2   بیمه های بازرگانی که به طور اختصار به آنها اشاره خواهیم کرد.

در ايران امروز بيمه‌هاي حمايتي توسط مجموعه‌اي شامل سازمان تامين اجتماعي، بيمه‌هاي خدمات درماني، صندوق‌هاي بازنشستگي، صندوق بيمه محصولات كشاورزي و غيره و با حمايت مستقيم و غير مستقيم دولت ارائه مي‌گردد. در ميان مشتريان اين موسسات كمتر كسي را مي‌يابيد كه از خدمات دريافتي رضايت داشته باشد. سوء مديريت، اتلاف منابع و ناراضي تراشي مهم‌ترين شاخصه اين نهادهاي دولتي يا وابسته به دولت است. دلايل هم روشن است. مديران از طریق ارتباطات فردي و سياسي منتصب شده‌اند، يارانه‌ها كافي نيستند، عدم پاسخگويي مجازات ندارد، و در مجموع شرايط بازار كاملا انحصاري است و مصرف كننده در انتخاب آزاد نيست.

اما بيمه‌هاي بازرگاني شامل گروهي از شركت‌هاست كه خدمات بيمه‌اي را بدون دريافت يارانه از دولت و ظاهرا با منطق درآمد    هزينه (به همين دليل بيمه‌هاي بازرگاني ناميده شده‌اند) به مردم ارائه مي‌كنند.

در حال حاضر 5شركت دولتي و حدود ده شركت خصوصي به عنوان بيمه‌هاي بازرگاني در اقتصاد كشور فعالند.

در شرايط اقتصاد ايران و تصدي دولت در امر بيمه‌هاي بازرگاني توجيه و منطق قابل قبولي ندارد و در صورت آزاد گذاردن بازار بخش خصوصي قادر است به سرعت و با كيفيت لازم اين نياز را تاميننمايد.

ايجاد ده شركت بيمه خصوصي و وجود تقاضاهاي متعدد ديگر در نوبت بررسي درست پس از صدور مجوز فعاليت‌ بيمه‌هاي خصوصي گواه اين مدعاست.

بيمه‌گري از مقوله تصدي‌هاي اقتصادي است كه به سهولت قابل واگذاري به بخش خصوصي است و اين واگذاري هيچ‌گونه بازتاب و نتيجه منفي در اقتصاد ندارد اما نظارت بر بيمه‌گري از مقوله وظايف حاكميتي است كه دولت مي‌بايست تمام و كمال بدان بپردازند و نهاد لازم براي اين وظيفه را ايجاد و سازماندهي كند.

البته قابل ذكر است كه در بسياري از كشورها بازار بيمه‌هاي اجتماعي نظير بازنشستگي، بيكاري، از كارافتادگي، در درمان و غيره نيز به بخش خصوصي واگذار شده و كارمندان و كارگران در انتخاب صندوق بيكاري و بازنشستگي و يا بيمه‌ درمان از ميان تعداد كثيري موسسات كه اين خدمات را ارائه مي‌كنند آزادند.

در حالي كه در ايران كارمندان مجبورند كه بيمه بازنشستگي را از سازمان بازنشستگي كشوري از كارگران از سازمان تامين اجتماعي خريداري نمايند و در واقع در يك بازار انحصاري، آزادي انتخاب از كارگران و كارمندان سلب شده است.

البته موسساتي كه اين گونه بيمه‌ها را عرضه مي‌كنند در آن كشورها ماهيت بازرگاني دارند و بر اساس اصل هزينه   فايده عمل مي‌كنند و كمك‌هاي دولت و كارفرمايان مستقيما به كارمندان و كارگران پرداخت مي‌شود.

آنچه در حال حاضر در ايران اجرا مي‌شود تركيبي از نظارت تعرفه‌اي و مشاركتي است. نرخ و شرايط در قراردادهاي بيمه‌اي مي‌بايست به تاييد بيمه مركزي برسد و يا قبلا محدوده‌ نرخ‌ها توسط شوراي‌عالي بيمه (مستقر در بيمه مركزي) تعيين شده است.

اين شرايط و نرخ‌ها براي كليه شركت‌هاي بيمه صرف نظر از توانگري و سهم بازار و توان فني يكسان است و به همين دليل به‌رغم فعاليت شركت‌هاي متعدد در بازار بيمه كشور با اعمال نظارت تعرفه‌اي از سوي بيمه مركزي عملا بروز رقابت و در نتيجه تعديل نرخ و شرايط به نفع مشتريان بعضا غيرممكن و به طور كلي دشوار است.

در فقدان رقابت موثر و متكي بر خلاقيت، نوآوري، ابداع و استفاده بهينه از منابع واقعيت بازاريابي در صنعت بيمه به دوست‌يابي و زد و بندهاي پنهان و رقابت مكارانه در جلب و جذب و حفظ مشتريان منجر خواهد شد.

چنانچه شرايط و نرخ‌ها براي همه يكسان باشد تنها راه رقابت جلب رضايت تصميم‌گران از طرق ديگر است.. از آنجا كه بيش از 70درصد اقتصاد كشور در كنترل مالكيت يا مديريت دولتي است و مديران دولتي در اتخاذ تصميم به پارامتر هزينه    فايده اقتصادي كمتر بها مي‌دهند به‌ناچار بيمه‌گران تحت نظارت تعرفه‌اي چاره‌اي جز نشاندن رابطه به جاي ضابطه در جلب نظر اين مديران نخواهند يافت.

 

دانلود فایل

برای دانلود فایل بر روی دکمه زیر کلیک کنید

دریافت فایل


کلمات کلیدی: بررسی ضرورت بیمه در اقتصاد مدرن و بررسی بانکداری و ارزش پول ایران

مطالب مرتبط

بررسی ضرورت بیمه در اقتصاد مدرن و بررسی بانکداری و ارزش پول ایران


بررسی مانیتورها و انواع آن و ویژگی ها وکاربرد هریک و ارائه پیشنهاداتی برای خستگى چشم و صفحه مانيت

بررسی روابط ایران و آمریکا در عصر پهلوی و تحلیلی بر ازدواج فوزيه و محمد‌رضا پهلوي

بررسی افسردگی وعلائم و علل و انواع و نقش دین و نماز در بهداشت روانی

آثار ابنیه کریم خان زند در شیراز و بررسی مسجد و حمام و بازار وکیل

بررسی روابط فرهنگي ایران و ترکیه و تاريخچه آن

بررسی آفرينش از دیدگاه قرآن و نهج البلاغه وفلسفی و اجتماعی و تکاملی و زیست شناسی و باستان شناسی

کوره ها و بررسی انواع و مكانيسم كار آن و مواد اصلي سازنده شيشه و بررسی كارخانه شيشه قزوين

بلوچستان و بررسی تاریخ باستانی و ارتباطات و گردشگری و موسیقی آن

مخابرات ایران و تاریخچه آن و بررسی نقش تلفن و تلگراف در ایجاد ارتباطات و خصوصی سازی مخابرات

نسبتهای مالی و بررسی ارزش زمانی پول

بررسی پند دستاورد مهم مهندسی ژنتیک و بیوتکنولوژی مولکولی در علوم پزشکی

بررسی طرح تولید قطعات پیش ساخته بتونی و هزینه ها و ابزار آن

بررسی طرح درس تربیت بدنی با موضوع مهارت در پرتاب کردن

بررسی طرح کارآفرینی تولیدی لباس کار

بررسی طرح كسب و كار شركت كامپيوتري

بررسی پروژه کار آفرینی تولیدی پوشک

طرح اکتشافی ماده معدنی (سیلیس)

بررسی شلال دوزی

طرح اکتشاف سنگ تزیینی (تراورتن)

طراحي يك وب سايت و بررسی نرم افزارهای طراحی وب سایت