تحقیق آماده در مورد بررسی کنترل انواع آلاینده های ناشی از فرآیند های صنعتی 20 صفحه|بهترین وب سایت کتاب،مقاله-tin-hat

تحقیق آماده در مورد بررسی کنترل انواع آلاینده های ناشی از فرآیند های صنعتی 20 صفحه

دانلود بهترین فایل تحقیق آماده در مورد بررسی کنترل انواع آلاینده های ناشی از فرآیند های صنعتی 20 صفحه
برای دانلود فایل بر روی دکمه زیر کلیک کنید

دریافت فایل
تحقیق آماده در مورد بررسی کنترل انواع آلاینده های ناشی از فرآیند های صنعتی 20 صفحه

تحقیق-آماده-در-مورد-بررسی-کنترل-انواع-آلاینده-های-ناشی-از-فرآیند-های-صنعتی-----20-صفحه

فرمت فایل:     word

تعداد صفحات:   20

 

 

جداکننده های سیکلونی :

     جمع آورنده های سیکلونی دستگاههایی برای پاکسازی گازها از ذرات معلق هستند با به کار گیری نیروی سانتریفوژی توسط به چرخش در آوردن جریان گاز ، ذرات معلق ( اعم از جامد یا مایع ) از جریان گاز جدا می شود . این جداکننده ها میتوانند یک دستگاه حجیم و بزرگ یا تعدادی محفظه های لوله ای شکل کوچک باشند که به صورت سری یا موازی قرار می گیرند . وقتی واحد های جدا کننده به صورت سری قرار میگیرند بازدهی حذف ذرات افزایش می یابد و اگر به صورت موازی قرار گیرند حجم گاز عبوری بیشتر خواهد شد . در این نوع دستگاههای کنترل ، نیروی سانتریفوژ مربوط به سرعت چرخش زیاد ذرات را به دیواره خارجی سیکلون پرتاب نموده و ذرات از دیوار به سمت مخروط پایین هدایت شده و وارد قیف انتهایی میگردند .سیکلونها برای حذف ذرات 10 میکرومتری یا بالاتر بکار میروند و در مجموع سیکلونها به ندرت بازدهی بیش از 90 درصد دارند مگر اینکه اندازه ذرات بیش از 25 میکرومتر یا بیشتر باشند . البته سیکلونهایی با بازدهی بالا برای گرفتن ذرات تا 5 میکرومتر هم وجود دارد .

 جمع آورنده های تر : ( Wet collectors )

 این نوع سیتم های کنترل هم برای حذف ذرات و هم برای گازهای آلاینده بکار میروند . در این سیتم ها یک مایع که معمولاً آب است برای به دام انداختن ذرات گرد و غبار و یا افزایش اندازه آئروسل ها بکار میرود . ذرات مایع و جامد در محدوده 0.1 تا 20 میکرومتر به طور مو ثری جدا میشوند . در این روش باید تماس مایع با ذرات به طور مناسبی انجام شود بر این اساس سه نوع از این جمع آورنده ها وجود دارند . 

•          شوینده با اتاقک اسپری

•          شوینده سیکلونی

•          شوینده ونتوری

 

جمع آورنده های تر دارای اشکالات و نواقصی هستند که در جمع آورنده های خشک نیست . یکی از مشکلات عمده این دستگاهها دفع لجن است . اما گاهی اوقات دفع لجن آسانتر از دفع غبار خشک است . در صورتیکه دستگاه در محیط آزاد نصب گردد ، مسئله یخزدگی در فصول سرد سال هم باید مورد توجه قرار گیرد . وجود آب در سیستم می تواند موجب افزایش فرآیند خوردگی شود . از طرفی جهت جمع آوری مطلوب ذرات ریز به پخش کامل ذرات مایع نیاز است و این کار توان ورودی و انرژی بالایی نیاز دارد

 شوینده های اسپری :

 یکی از ساده ترین وسایل جمع آوری ذرات به صورت مرطوب برجهای اسپری با مقاطع دایره ای یا چهار گوش هستند . گاز آلوده از پایین به بالا حرکت کرده و قطرات مایع توسط نازلهایی به درون گاز پاشیده می شود و با ذرات ایجاد کلوئید مینماید . نوع افقی این دستگاهها هم وجو دارد که برای افزایش بازدهی از بافلهایی در مسیر جریان گاز استفاده میگردد البته در نوع عمودی نیز میتوان از بافلها استفاده نمود در این نوع شوینده ها به ازای هر 1000 فوت مکعب در دقیقه 2 الی 10 گالن در دقیقه آب نیاز است و آب به صورت گردشی مورد استفاده قرار میگیرد بنابراین نیاز به یک حوضچه ته نشینی نیز برای پاکسازی آب میباشد .

 شوینده های سیکلونی :

 در نوع ساده این دستگاهها تعداد زیادی نازل در داخل یک سیکلون خشک تعبیه میگردد . گاز آلوده از قسمت پایین سیلندر وارد میشود آب از میان یک میله محوری که نازلها بر روی آن طراحی شده اند پاشیده میشود چرخش آب در سیکلونهای تر 1تا 8 گالن به ازای هرفوت مکعب گاز تصفیه شده میباشد . بازدهی سیکلونهای مرطوب 100 درصد برای قطرات 100 میکرومتری و بالاتر ، بازدهی 99 درصد برای 50 تا 100 میکرومتری و 90 تا 98 درصدی برای قطرات 5 تا 50 میکرومتری میباشد .

 شوینده های ونتوری :

 ونتوری یک کانال دایره ای یا چها گوش است که به یک گلوگاه باریک منتهی می شود . سپس اندازه مقطع به وضعیت اصلی بازمیگردد.در ناحیه تبدیل سطح مقطع سرعت اضافه شده و فشار کاهش می یابد . نسبت سطح ورودی به گلوگاه 4 به 1 است زاویه تبدیل نیز 5 تا 7 درجه میباشد . سرعت در گلوگاه به 18 تا 50 متر بر ثانیه میرسد . معمولاً توصیه میشود که وارد کردن آب از ناحیه گلوگاه انجام شود البته در ناحیه تغییر قطر نیز می توان آب را وارد نمود . سرعت بالای گاز ، مایع تزریق شده در ناحیه گلوگاه را به صورت اتمیزه در می آورد . در مقایسه با سایر جمع آورنده های تر وخشک افت فشار قابل توجه است . مزیت عمده این روش بازدهی حذف برای ذرات ریز است . بازدهی می تواند برای ذرات زیر میکرون به 99 درصد و برای ذرات تا 5 میکرون به 99.5 درصد میرسد .   گاهاً برای بازدهی بالاتر ونتوری ها از یک سیکلون به صورت سری با ونتوری استفاده میشود برای اینکه قطرات حمل کننده گرد و غبار از جریان گاز خروجی جدا گردند . در جاهایی که هزینه انرژی بالاست معمولاً استفاده از آنها بدلیل نیاز به انرژی زیاد به صرفه نمیباشد .

 مزایا و معایب شوینده های تر

 1             مزایا :

•        فضای کوچک مورد نیاز

•        توانایی حذف گازها به خوبی ذرات

•        توان استفاده از گاز با دما و رطوبت بالا

•        هزینه اولیه پایین

 2             معایب :              

•        مشکلات دفع فاضلاب تولیدی

•        احتمال خوردگی

•        تیرگی حاصل از بخار

•        افت فشار

•        خطر یخزدگی در فصول سرد

       موادی که در ساخت این شویتده های تر بکار میرود فولاد ضد زنگ به کارمیرود و برای جلوگیری در مقابل فیوم اسید فلوریک و فسفریک از آسترهای لاستیکی برای حفاظت استفاده می شود . آستر های آجری برای حفاظت در مقابل دماهای بالا و ذرات استفاده میشود . اگر دمای گاز اجازه دهد از PVC  و یا پشم شیشه استفاده میشود .

 فیلتر های پارچه ای :

 فیلتراسیون یکی از گسترده ترین و قدیمی ترین روشهای جداسازی ذرات معلق از جریان گاز حامل میباشد . یک فیلتر ساختمان خلل و فرج دار فشرده از مواد الیافی یا گرانولی است که گاز از میان منافذ و خلل و فرج آن عبور کرده و ذرات معلق در فیلتر بجا میماند بسته به محل به کارگیری و درصد بازدهی مورد انتظار میتوان از انواع مختلف فیلتر استفاده نمود . چنانچه فیلتر با بازدهی بالا مورد نظر باشد ( بعنوان مثال برای پاک کردن اتاق از مواد سمی یا رادیو اکتیو از فیلترهای HEPA (    High Efficiency Particulat Air   filter ) و یا ULPA (   Ultra High Efficiency Particulat Air   filter ) استفاده می شود . فیلترهای HEPA از الیاف فایبر گلاس بوده و برای ذرات 0.1 میکرومتر تا 99.9 درصد بازدهی دارند . نوع ULPA دارای بازدهی 99.9999 هستند . این نوع فیلتر ها قابل تمیز کردن نمیباشند . ابعاد آنها 60*60*30 ( سانتی متر ) میباشد .

 در سالهای اخیر فیلترهای تغییر شکل یافتهای به نام کارتریج وارد بازار شده است که قابل تمیز کردن میباشند و با روشهایی مانند جت ضربه ای و غیره قابل پاکسازی میباشند . جنس آها از کاغذی تا نوعهای مقاوم به مواد شیمیایی و حرارت متغیر است .

 فیلتر های پارچه ای کیسه ای : این فیلترها به صورت کیسه ای و به صورت آویزان در ردیف های متعدد قرار می گیرند . بازدهی آنها 99 تا 99.99 برای ذرات معلق میباشد . جنس آنها از پشم ، نمد و مواد بافته شده متعدد است که بر اساس تحمل آنها نسبت به گرما و سایر خصوصیات فیزیکی و شیمیایی گاز و فرآیند تعیین می گردد . میزان تحمل دمایی برای الیاف مختلف پنبه ( 82) پلی پروپیلن ( 88) پشم شیشه ( 260) نایلون ( 93) پلی استر ( 135) پشم ( 93) نومکس ( 204) تفلن ( 232) ریتون (190) پلی آمید 842 (260) درجه سانتیگراد میباشد این الیاف را میتوان با ورقه های لامینیت برای آزاد شدن گرد و غبار از فیلتر تلفیق نمود . موادی مانند الیاف سرامیکی اخیراً امکان استفاده از فیلتر تا دمای 930 درجه سانتیگراد را مهیا میسازد . بازدهی فیلتر های جدید کمتر ( کمتر از 99 درصد ) در حالیکه فیلتر بارگذاری شده دارای بازدهی بالای 99.99 در صد و بالاتر میباشد . افت فشار از معایب فیلتر های پارچه ای است . اندازه بزرگ از دیگر معایب آنها بشمار میرود . تعداد کیسه ها بستگی به حجم گاز عبوری دارد . پاکسازی فیلترها به سه شکل انجام میپذیرد . 

•          تکان دادن یا لرزش مکانیکی

•          جت های ضربه ای ( جت فشار )

•           جریان هوای معکوس

دانلود فایل

برای دانلود فایل بر روی دکمه زیر کلیک کنید

دریافت فایل


کلمات کلیدی: تحقیق آماده در مورد بررسی کنترل انواع آلاینده های ناشی از فرآیند های صنعتی 20 صفحه فایل ورد

مطالب مرتبط

تحقیق آماده در مورد بررسی کنترل انواع آلاینده های ناشی از فرآیند های صنعتی 20 صفحه


دانلود طرح توجیهی: تولید پوشش دهی تحت خلا

دانلود طرح توجیهی: تولید شلنگ های PVC

دانلود طرح توجیهی: تولید رنگ های بر پایه آب

دانلود طرح توجیهی: تولید رنگ های پودری الکترواستاتیک

دانلود طرح توجیهی: تولید رزین های پلی استر غیر اشباع

دانلود طرح توجیهی: تولید سقف کاذب

دانلود طرح توجیهی: تولید اسپری حشره کش

دانلود طرح توجیهی: تولید سموم دفع علف های هرز

دانلود طرح توجیهی: تولید سموم دفع آفات گیاهی

دانلود طرح توجیهی: تولید صابون بهداشتی

تحقیق بررسی سيستم هاي توليد انعطاف پذير و اتوماسيون و مزیت های رقابتی و ارتباط با مشتری

تحقیق آماده بررسی سيستمها و روشها و مراحل تجزيه و تحليل سيستمها و روشها 39 صفحه

بررسی طراحي SPAM ابزاري براي کاوش در شبکة گستردة جهاني 25 صفحه فایل ورد

گزارش کارآموزی در کارخانه ایران رادیاتور 26 صفحه فایل pdf

نمونه قرارداد حمل و نقل 8 صفحه فایل ورد

تحقیق آماده درباره تقسیم بندی و انواع هورمونها 76 صفحه فایل ورد

تحقیق آماده درباره نقش و جایگاه ورزش در سلامتی انسان ها 24 صفحه فایل ورد

تحقیق آماده تفسیر سوره ی ناس از کتاب تفسیر المیزان 12 صفحه فایل ورد

تحقیق آماده در مورد بررسی مهارتهای رفتاری و ارتباطی 80 صفحه فایل ورد

تحقیق آماده در مورد بررسی نقش و تاثیر پديده ورزش بر پيشرفت تحصيلي 34 صفحه فا