آشنایی با یزد و اکوتوریسم و بررسی آن در استان یزد|بهترین وب سایت کتاب،مقاله-tin-hat

آشنایی با یزد و اکوتوریسم و بررسی آن در استان یزد

دانلود بهترین فایل آشنایی با یزد و اکوتوریسم و بررسی آن در استان یزد
برای دانلود فایل بر روی دکمه زیر کلیک کنید

دریافت فایل
آشنایی با یزد و اکوتوریسم و بررسی آن در استان یزد

آشنایی-با-یزد-و-اکوتوریسم-و-بررسی-آن-در-استان-یزد

فرمت فایل:       word

تعداد صفحات:   27

 

 

 

اکوتوریسم در زبان فارسی معادل واژه هایی چون گردشگری زیست محیطی، طبیعت گردی و به عبارتی جهانگردی در عرصه های طبیعی تعریف شده و صنعت اکوتوریسم با ظرفیت های بسیار بالا حوزه هایی همچون محیط زیست، حمل و نقل، تجارت، آموزش و پرورش، آموزش عالی، و امور اجتماعی و ... را تحت تأثیر قرار می دهد.

لازمه ایجاد و توسعه این صنعت در یک کشور داشتن جاذبه های طبیعی است و خوشبختانه از این لحاظ سازمان جهانی جهانگردی اعلام کرده که هیچ کشوری همانند ایران دارای تنوع اقلیمی نیست و از جنبه جاذبه های اکوتوریستی فقط ایالات متحده امریکا، به ایران می رسد که آن هم وقتی ابنیه و آثار تاریخی تمدن هفت هزار ساله ایران را به عنوان بخش توریستی صنعت جهانگردی در کنار و به عبارتی متمم جاذبه های اکوتوریستی قرار دهیم متوجه می شویم که در مجموع هیچ کشوری از لحاظ داشتن ظرفیت های بالقوه گردشگری به ایران نمی رسد بر همین اساس این سازمان بین المللی اعلام کرده که درآمد سالیانه ایران از طریق اکوتوریسم می تواند به 12 میلیارد دلار برسد. همچنین یونشکو نیز در سال 2000 میلادی اعلام کرد که اگرچه ایران روی کمربند خشک جهان قرار دارد ولی دارای مقام هفتم ذخیره گاه های زیست کره زمین است و دارای تنوع زیستی منحصر به فردی می باشد. اما با این اوصاف، جای تاسف است که ایران در بین 60 کشور توریست پذیر دنیا جایی ندارد و فقط حدود 100 هزار نفر گردشگر واقعی در سال به ایران سفر می کنند که از این تعداد شاید حدود 2 درصد آنها اکوتوریست هستند. همچنین، جای تاسف است وقتی مشاهده می کنیم در کشورهای دیگر، سازمان های دولتی و غیر دولتی(مردم نهاد) به شدت پیگیر حفظ، احیا و توسعه زیستگاه ها و محافظت از گونه های گیاهی و جانوریدر وهله اول و بستر سازی بهره برداری اقتصادی از موقعیت های یست محیطی در وهله دوم می باشند ولی در همین حین اعلام می شود که گونه شیر و ببر ایرانی منقرض شده اند و یا در حالی که کشورهای در حال توسعه ترکیه و تایلند از سواحل خود حداکثر بهره برداری را در زمینه جذب گردشگری به عمل می آورند ولی سواحل شمالی اغلب در انحصار افراد و بنگاه های خصوصی قرار گرفته و بدتر از آن اعلام می شود که ممکن است تا سه دهه دیگر جنگل های شمال از بین بروند و جنگل های زاگرسی که همچون نواری سبز رنگ ا پهنه استان فارس عبور و به شهرستان خاتم در جنوب استان یزد می رسند در حال تخریب هستند.

در این میان، وضعیت استان یزد متفاوت است زیرا ضمن این که مرکز استان به عنوان دومین شهر تاریخی جهان محسوب و ابنیه تاریخی متعددی در سطح استان پراکنده است ا مجموع 5 زیستگاه کوهستانی، جنگلی زاگرسی، بیشه زارها و جنگل های گرمسیری، بلوچی و استپی حداقل دارای چهار تای آنها بوده و از تنوع زیستی قابل توجهی برخوردار و به خاطر برنامه ریزی های صورت گرفته و احترام مردم به حریم طبیعت، گونه های نادر گیاهی و جانوری توانسته اند همچنان در عرصه های طبیعی این استان ادامه حیات دهند. با این وجود، شدت ناهمواریها، حساس بودن اکوسیستم های طبیعی و شرایط سخت و دشوار احیا عرصه های طبیعی باعث می شود که وضعیت اکوسیستم های طبیعی استان ناپایدار و شکننده باشد و به همین جهت حفظ و احیای این اکوسیستم ها سعی و مراقبت دائمی را می طلبد و هزینه زیادی را در بر دارند اما در بین نقاط مختلف استان، شهرستان خاتم دارای وضعیت متفاوتی است زیرا علاوه بر این که دارای تنوع زیستی قابل توجهی است اکوسیستم های آن نسبتاً پایدار بوده و علاوه بر این مجموعه ای از انواع زیستگاه ها را در خود جای داده که در ذیل به برخی از توانمندی های شهرستان جهت مطرح شدن به عنوان قطب ویژه اکوتوریستی استان یزد می پردازیم:

1       کویر هرات و مروست که با پوشش گیاهی عمدتاً تاغ، اشنان، گز و … زیبایی خاص خود را داشته و قابلیت مناسبی جهت برگزاری تورهای بیابانگردی، شتر سواری، آسمان کویر و … دارد.

2       وجود 64000 هکتار جنگل زاگرسی منحصر به فرد شامل جنگل های باغ شادی، باغ معدن و چاه منج بوده و جمعیت قابل توجه و متنوعی از پرندگان، خزندگان و حشرات را در خود جای داده و خوشبختانه احیا و زادآوری جنگل به خوبی در این منطقه مشاهده و قابلیت مناسبی جهت ایجاد مرکز تحقیقات گونه های جنگلی کشور و همچنین ایجاد شکارگاه مصنوعی جهت جذب محققین، گردشگران و شکارچیان مجاز را دارد.

3       وجود استوادن(استخوان دادن) و غارهای طبیعی شگفت انگیز مانند غار خانه خدا و شگفت بابا زاهد.

4       مناطق جذاب و دیدنی کر، تیه، لای تاریک و لای روغنی در کرخنگان که به علاوه چنارهای 2000 ساله که مجموعه اکوتوریستی جامع و قابل توجهی را فراهم نموده است.

5       پناهگاه حیات وحش بوروایه با مساحت تقریبی 100 هزار هکتار که با دارا بودن تنوع گیاهی از جمله گیاهان دارویی مثل آویشن، کاکوتی، انقوزه، آلاله کوهی، و ... و تنوع جانوری قابل توجه و منحصر به فرد کشور است.

6       منطقه پیشنهادی شکار ممنوع قره تپه هرات با وسعت 80 هزار هکتار که علاوه بر انواع آهو و جبیر دارای جمعیت قابل توجهی از هوبره بومی بوده و وجود همین پرنده نادر و با شکوه تنها مرکز تحقیقاتی هوبره کشور در شهرستان خاتم راه اندازی و کار تکثیر در آزمایشگاه را به خوبی انجام دهد. ضمناً زاغ بور تنها پرنده ای است که در ایران وجود دارد و زیستگاه بومی آن همین منطقه قره تپه می باشد.

 

دانلود فایل

برای دانلود فایل بر روی دکمه زیر کلیک کنید

دریافت فایل


کلمات کلیدی: آشنایی با یزد و اکوتوریسم و بررسی آن در استان یزد

مطالب مرتبط

آشنایی با یزد و اکوتوریسم و بررسی آن در استان یزد


بررسی پيدايش و طبقه بندي جنگل و ارزش هاي زيست محيطي و اقتصادی جنگل 49 صفحه فایل ور

بررسی تاریخچه پيدايش بانكداري و تاريخچه و سيستم بانك ملي ايران 83 صفحه فایل ورد

بررسی سيستم بانك هاي اطلاعاتي و پياده سازي و كدنويسي صفات سايت (استاتيك و ديناميك)

بررسی انواع گروههای خونی 11 صفحه فایل ورد word

سیستم انتخاب واحد دانشگاه + نمودار و DFD های آن با نرم افزار رشنال رز

طراحی و و پیاده سازی یک مدرسه مجازی با نرم افزار ASP.NET

بررسي رابطه عزت نفس با پايگاه هاي هويت دانش آموزان مقطع پيش دانشگاهي وسوم متوسطه ناحيه 1 شهر

خلاصه کتاب مدیریت تکنولوژی و نوآوری 109 صفحه فایل pdf

طراحی سلولی و معرفی مزایا و معایب و راههای مقابله با مشکلات شبکه های سلولی 74 صفحه

راهنمای استفاده از توتال استيشن هاى سرى Elta R 55 و Elta R 45 و Elta R 50 – شامل 102 صفحه ف

آشنایی با اکالیپتوس، ویژگیها، مصرف و پرورش آن

آشنایی با اقتصاد كلان و اهميت آن و مروری بر موضوعات مورد بحث در اقتصاد کلان

اكولوژي عملي و روشهای نمونه گیری و شناخت اکوسیستم ها

علم ترمودینامیک و بازدهی فرآیندها و اگزرژی و راندمان نسبی

آشنایی با آلاينده هاي نيروگاهي و روشهاي كاهش و كنترل آنها

آزمون محاسبات ـ (نمونه سوالات همراه با پاسخ)

آشنایی با آفات مهم گندم و کنترل آنها

آشنایی با اسيلوسكوپ و اجزای آن، همراه با دیاگرام

آشنایی با باشگاه استقلال و تاریخچه، شکوفایی، بزرگان و برخی افتخارات آن

اسيلاتور و بررسي نوسان سازها و نوسان سازهاي LC و انواع آنها و آشنایی با VCO ها و وكتور با مقاو