بررسی عشق و محبت از دیدگاه اسلام|بهترین وب سایت کتاب،مقاله-tin-hat

بررسی عشق و محبت از دیدگاه اسلام

دانلود بهترین فایل بررسی عشق و محبت از دیدگاه اسلام
برای دانلود فایل بر روی دکمه زیر کلیک کنید

دریافت فایل
بررسی عشق و محبت از دیدگاه اسلام

بررسی-عشق-و-محبت-از-دیدگاه-اسلام

اين موضوع در اسلام به قدرى با اهميت تلقى شده است كه از آن به‏عنوان محكمترين دستگيره ايمان ياد شده است. روزى رسول اكرم(ص)به ياران خود فرمود: «اى عرى الايمان اوثق؟ كدام يك ازدستگيره‏هاى ايمان محكمتر است؟ عرض كردند: خدا و رسولش بهترمى‏دانند.

بعضى از آنها گفتند نماز و بعضى زكات و بعضى روزه و بعضى حج وعمره و بعضى جهاد. حضرت فرمود: آنچه را كه گفتيد همه آنها مهم‏و داراى فضيلت است، ولى آنها محكمترين دستگيره ايمان نيستند،بلكه محكمترين دستگيره ايمان عبارت است از دوست داشتن براى‏خدا و دشمن داشتن براى خدا. دوستى با دوستان خدا و دشمنى بادشمنان خدا در قرآن مجيد اين نوع افراد به نام «حزب‏الله‏» معرفى شده‏اند و در سوره مجادله مى‏خوانيم: (لا تجد قوما يومنون بالله و اليوم‏الاخر يوادون من حاد الله و رسوله و لو كانوا آباءهم اوابناءهم او اخوانهم او عشيرتهم اولئك كتب فى قلوبهم الايمان وايدهم بروح منه و يدخلهم جنات تجرى من تحتها الانهار خالدين‏فيها رضى الله عنهم و رضوا عنه اولئك حزب الله الا ان حزب الله‏هم المفلحون) (2) . «هيچ قومى را كه ايمان به خدا و روزرستاخيز دارند، نمى‏يابى كه با دشمنان خدا و رسولش دوستى كندهرچند پدران يا فرزندان يا برادران يا خويشاوندانشان باشند،آنان كسانى هستند كه خدا ايمان را بر  دلهايشان نوشته وبا روحى از ناحيه خودش، آنها را تقويت فرموده و آنها را درباغهايى از بهشت وارد مى‏كند كه نهرها از زير (درختانش) جارى‏است. جاودانه در آن مى‏مانند، خدا از آنها خشنود است و آنان‏نيز از خدا خشنودند، آنها «حزب‏الله‏»اند بدانيد «حزب‏الله‏»پيروزان و رستگارانند». امام صادق(ع) مى‏فرمايد:

من احب لله و ابغض لله و اعطى لله فهو ممن كمل ايمانه‏»

هر كه براى خدا دوست دارد و براى خدا دشمن دارد و براى خداعطا كند، از كسانى است كه ايمانش كامل است‏

رسول خدا(ص) فرمود:

«ود المومن للمومن فى الله من اعظم شعب الايمان الا ومن احب فى الله و ابغض فى الله و اعطى فى الله و منع فى الله‏فهو من اصفياء الله‏»

دوستى مومن با مومن براى خدا از بزرگترين شعبه‏هاى ايمان است‏آگاه باشيد هر كه براى خدا دوست داشته باشد و براى خدا دشمن‏داشته باشد و در راه خدا عطا و منع كند، او از جمله برگزيدگان‏خداست‏

از امام صادق(ع) روايت‏شده است كه فرمود:

ان المتحابين فى الله يوم القيامه على منابر من نور قد اضاءنور وجوههم و نور اجسادهم و نور منابرهم كل شى حتى يعرفوا به‏فيقال هولاء المتحابين فى الله‏

كسانى كه براى خدا با يكديگر دوستى مى‏كنند، روز قيامت‏برمنبرهاى نور مى‏باشند، نور چهره و نور بدن و نور منبرهايشان‏همه چيز را روشن كند، تا آنجا كه به آن معرفى شوند و گفته شوداينان كسانى هستند كه يكديگر را براى خدا دوست داشتند

امام سجاد(ع) مى‏فرمايد:

چون خدا خلق اولين و آخرين را جمع نمايد، منادى ندا كند كه‏كجايند كسانى كه يكديگر را از براى خدا دوست داشتند؟ گروهى ازمردم برخيزند به آنها گفته شود بدون حساب وارد بهشت‏شويد.

فرشتگان به آنها برخورند و گويند: به كجا مى‏رويد؟ گويند: به‏بهشت. گويند شما چه صنفى از مردم هستيد؟ گويند: ما دوستى‏كنان‏براى خدائيم، گويند اعمال شما چه بود؟ گويند: براى خدا دوستى‏مى‏كرديم و براى خدا دشمنى مى‏ورزيديم. گويند: چه خوبست پاداش‏اهل عمل را»

انسان هر كه را دوست‏بدارد با آن محشور مى‏شود و چون محبت‏انسان را سرانجام با محبوب خود همشكل و همرنگ مى‏سازد و همچون‏دستگاه خودكارى، خود به خود اوصاف محبوب را به محب انتقال‏مى‏دهد لذا انسان مى‏تواند خصيت‏خود را با حب و بغضى كه به‏ديگران دارد، بيازمايد هرگاه افراد پاك و صالح را دوست‏بداردخود مرد پاك و شايسته‏اى است و اگر افراد آلوده و ناپاك رادوست‏بدارد، پيداست كه او نيز از سنخ همان است.

 

دانلود فایل

برای دانلود فایل بر روی دکمه زیر کلیک کنید

دریافت فایل


کلمات کلیدی: بررسی عشق و محبت از دیدگاه اسلام تحقیق در مورد عشق و محبت از دیدگاه اسلام پروژه با موضوع عشق و محبت از دیدگاه اسلام تحقیق آماده با موضوع عشق و محبت از دیدگاه اسلام

مطالب مرتبط

بررسی عشق و محبت از دیدگاه اسلام


بررسی معماری مسجد و مدرسه شهيد مطهري و مسجد (شاه‌ سابق) و مسجد جامع (عتيق) تهران

بررسی سبک و شیوه معماری پارسی ، معماري بناها و کاخ ها در دوره هخامنشيان

پروژه درس آشنایی با معماری جهان، بررسی معماری سبک گوتیک و آثار برجسته سبک گوتیک

گزارش کارآموزی در شرکت مخابرات مرکزی اردبیل

بررسی سمپاشهاي پشتي دستی و اتومايزر و سمپاشهاي تراکتوری

بررسي تحول مفهوم محله در محلات شهرهاي دوران معاصر در ايران همراه با نمونه موردی

پیشینه پژوهش و چارچوب نظری با موضوع تاثیر تفاوت هاي جنسیتي بر میزان اضطراب اجتماعي در نوجوانا

بررسی عملکرد و مقاومت خمشي و برشي ديوارهاي برشي كنسولي و طراحی آنها

بررسی رمزگذاري و رمزگشايي Secure socket layer یا SSLامنيت شبكه و وب

پروژه ارزشيابي مهارت شغلي جهت مدیریت یک آموزشگاه کامپیوتر

چند ضرب المثل از زبان های مختلف جهان

ساختمان و انواع و طريقه تنظيم و عمليات مختلف ماشين هاي تراش

بررسی کلاهبرداری ارزی و عناصر تشکیل دهنده جرم کلاهبرداری

پروپوزال آماده: بررسی اثر تابش گاما و نوترون بر خواص فیزیکی نانوکامپوزیت ها

بررسی نقش و اهمیت تعریق در گیاهان

اضطراب و منشأ و علل اضطراب و انگيزه هاي آن

بررسی انواع بتن های مقاوم بتن های سبک و سنگین

بررسی انواع گیاهانی که از آنها برای ساختن رنگ استفاده می شود

بررسی ارتباط میان عشق و ازدواج

بررسی انواع فرآیندهای تکثیر غیر جنسی گیاهان