پاورپوینت آماده بررسی بنا و معماری مسجد و مدرسه امام كاشان سلطانيه – بسیار جامع|بهترین وب سایت کتاب،مقاله-tin-hat

پاورپوینت آماده بررسی بنا و معماری مسجد و مدرسه امام كاشان سلطانيه – بسیار جامع

دانلود بهترین فایل پاورپوینت آماده بررسی بنا و معماری مسجد و مدرسه امام كاشان سلطانيه – بسیار جامع
برای دانلود فایل بر روی دکمه زیر کلیک کنید

دریافت فایل
پاورپوینت آماده بررسی بنا و معماری مسجد و مدرسه امام كاشان سلطانيه – بسیار جامع

پاورپوینت-آماده-بررسی-بنا-و-معماری-مسجد-و-مدرسه-امام-كاشان-سلطانيه-–-بسیار-جامع

شهر کاشان مرکز شهرستان کاشان است. جمعیت این شهر طبق سرشماری سال ۱۳۸۵ مرکز آمار ایران برابر با ۳۰۲٬۵۰۹ نفر بوده که در فاصله 270 كيلومتري از جنوب تهران ،پايتخت ايران، ودر بین دامنه کوه کرکس نطنز و دشت کویر سکنی دارند.این شهرستان از شمال به استان قم، از جنوب به نطنزو اردستان، از غرب به کوه کرکس و سیاه کوه و شهرستان محلات و اراک و از شرق به کویر مرکزی ایران محدود است. کاشان از نظر جمعیت بیستم و در رده یازدهمین شهر صنعتی ایران قرار می‌گیرد که دلیل آن وجود کارخانجات متعدد  (بیش از یکصد کارخانه)، کارخانه تولید  و کارخانجات تولید قطعات خودرو و  است. قدمت صنایع نساجی در این شهر به تولیدات شعربافی شامل ،  و  برمی‌گردد که هم اکنون بیش از چند هزار نفر در کارخانجات نساجی مشغول به کار می‌باشند.

 

  • تمام كاشي منقش و كتيبه با آيات قرآن ، و در وسط آن نوشته است « ابراهيم بن محمدرضا  1229  » و در جاي ديگر« محمد تقي بن حسين 1226  » و روي جرزهاي دو طرف نام معمار مدرسه را نوشته است  « محمد شفيع سنه 1226  » . در جناحين شمالي و جنوبي گنبد نيز دو شبستان مستطيلي كه تا انتهاي حد مدرسه امتداد دارد ساخته شده . جرزها و طاقچه هاي طرفين ايوان بزرگ و پشت بغلهاي حجرات و نماي روكار هر دو مدرس و همچنين صفه تحتاني مأذنه سر در همگي آنها با خشت كاشي الوان و منقش به گل و بوته پوشيده شده و تزئين يافته است .

 

  • مدرسه سلطاني داراي هشت كتيبه كاشي خشتي مشتمل بر آيات قرآن است و كتيبه ايوان بزرگ با قصيده تاريخ بناي مدرسه و يك لوحه سنگي بالاي سر در ورودي بدين شرح مي باشد  ( 1     كتيبه هلالي شكل دهنه طاق جلو ايوان بزرگ  « سوره انا فتحنا » .     2     كتيبه اول جدار داخلي چهار جانب مقصوره گنبد بخط ثلث سفيد بر زمينه سورمه اي آيات قرآن ، و در وسط هر يك بخط زرد طلايي نوشته شده  « السطان بن سلطان و الخاقان بن الخاقان فتحعلي شاه  قاجار خلد ا... ملكه و سلطانه  » .     3     كتيبه دوم و فوقاني بر ساقه مدور سقف گنبد .      4و5     دو كتيبه بر پيشاني مدرسهاي طرف شمال و جنوبي .     6     كتيبه بالاي صفه زير مأذنه .     7     كتيبه سه طرف داخل همان صفه .     8     كتيبه سر در ورودي به مدرسه مشتمل بر سوره  « سبح اسم ربك الاعلي » و آخر آن  « كتبه العبد محمدتقي بن ميرزا محمد اصفهاني سنه 1226  » . ) . اما مضمون لوحه سنگي زير كتيبه سر در ، كه متعلق به اوايل قرن حاضر مي باشد ، از اين قرار است  « اين بنده ضعيف اميدوار به فضل و عنايت كردگار حاجي ميرزا محمدرضا مؤتمن السلطنه وزير شوري كبري كه به اقتضاي رأي خورشيد صفاي همايون در اين سال 1320  از دربار اعظم مأمور حكومت كاشان گرديد ، يك فقره يكهزار و چهار صد و چهل تومان جمع معمول بر فراشخانه اين ولايت ديد كه به مأموري مخصوص مرجوع و از قرار ماهي يكصد و بيست تومان اجاره مي گرفتند . از حاصل جنايات و اتهامات و جرايم رعايا فراهم شده ، و همه ساله به ديوان مي رسيد . براي دعاي مردم دولت جاويدار تسام و آسايش عموم رعاياي اين ولايت از آستان همايون ، استدعاي بخشيدن اين جمع شنيع را نموده  ، استدعاي اين بنده مقبول افتاده براي بقاي ذكر جميل بندگان اقدس اعليحضرت قدر قدرت شاهنشاه جمجاه ظل ا... صاحب قران ناصرالدين شاه قاجار روحي و ارواح العالمين له الفدا ، قدغن كرد كه اين شرح را در اين لوح نقش نمايد و به يادگار گذارند . اين مردم فقير كاشان را همان گذران اهالي فراشخانه كافي است . هر كس بعد از اين باعث اين بدعت شنيع مقاطعه و اجاره فراشخانه شود لعنت خدا و انبياء و اولياء بر او باد . فمن بدله بعد ما سمعه و انما اثمه علي الذين يبدلونه ان ا... سميع العليم .

 

دانلود فایل

برای دانلود فایل بر روی دکمه زیر کلیک کنید

دریافت فایل


کلمات کلیدی: پاورپوینت آماده بررسی بنا و معماری مسجد و مدرسه امام كاشان سلطانيه بسیار جامع پاورپوینت آماده تحقیق درسی پاورپوینت آماده

مطالب مرتبط

پاورپوینت آماده بررسی بنا و معماری مسجد و مدرسه امام كاشان سلطانيه – بسیار جامع


بررسی هندسه شبكه‌هاي فضايي در معماری تفكر در سه بعد

بررسی و کاربرد نانوتکنولوژی در تولید منسوجات با کارایی بالا

بررسی و تحلیل یک شرکت خدمات رسانی کامپیوتر به همراه جدول DTT و FTT

دانلود جزوه زبانشناسی – تحلیل کلام – آواشناسی و واجشناسی – زبانشناسی تاریخی

بررسی تأثیر رسانه های ارتباط جمعی در آگاهی و دانش سیاسی شهروندان در جوامع مختلف

بررسی عوامل موثر بر دوست یابی های اینترنتی در میان دانشجویان

بررسی معماری و محوطه باغ ارم

بررسی نقش و جایگاه گنبد در معماری اسلامی برج تاريخي گنبد كاووس و مشتاقیه (سه گنبد ) و گنب

بررسی هنر و معماري اسلامي کاروانسرا – گنبد محراب کاشی کاری و بازارها

بررسی و مقایسه سبک حل مساله در دانشجویان افسرده و بهنجار دانشگاه علوم پزشکی تهران

پاورپوینت آماده بررسی معماری مسجد شیخ لطف الله اصفهان – بسیار جامع

پاورپوینت آماده بررسی معماری بخش های مختلف مسجد جامع اصفهان – بسیار جامع

پاورپوینت آماده بررسی و نقد معماری مسجد امام اصفهان – بسیار جامع

پاورپوینت آماده بررسی بنا و معماری مسجد امام اصفهان (شاه) – بسیار جامع

پاورپوینت آماده بررسی مدیریت پورتفولیوی پروژه PPM

پاورپوینت آماده بررسی مدیریت کیفیت فراگیر TQM

پاورپوینت آماده بررسی فرآیند و چگونگی ارسال و دریافت اطلاعات در ماهواره

پاورپوینت آماده پروژه درس ماشین آلات کشاورزی بررسی ساختار و عملکرد دیسک ها در خاکورزی

پاورپوینت آماده پروژه درس ماشین آلات کشاورزی – بررسی اجزا و کاربرد انواع گاوآهن

پاورپوینت آماده بررسی فرآیندهای گندزدایی و دفع پسمانده های بیمارستانی