پاورپوینت آماده بررسی معماري آثار دوره اشكانيان (پارتيان)|بهترین وب سایت کتاب،مقاله-tin-hat

پاورپوینت آماده بررسی معماري آثار دوره اشكانيان (پارتيان)

دانلود بهترین فایل پاورپوینت آماده بررسی معماري آثار دوره اشكانيان (پارتيان)
برای دانلود فایل بر روی دکمه زیر کلیک کنید

دریافت فایل
پاورپوینت آماده بررسی معماري آثار دوره اشكانيان (پارتيان)

پاورپوینت-آماده-بررسی-معماري-آثار-دوره-اشكانيان-(پارتيان)

پارتها در زمينه هنرها به ويژه در معماري ابتكارات بديعي داشتند آنها با برخورداري از پيشينه غني دوباره به احياي هنرهاي فراموش شده و يا تغيير يافته ايراني پرداختند، با فترتي كه در هنر ايران پديدار شده بود، نه تنها احياگر معماري و سنتهاي گذشته ايران شدند بلكه تحول ملي عظيم در زمينه شهرسازي و معماري ايجاد كردند و در معماري دو عنصر نوظهور افزودند.

 يكي احداث گنبد بر روي بناهاي چهارضلعي (مربع شكل) از طريق فيل پوشها و ديگر توسعه ساختمان ايوان تاق‌دار. ايوان، اتاق راستگوشه‌اي است كه با طاق بشكه‌اي كه در قسمت پشت بسته بوده و در جلو _ معمولاً رو به بيرون يا حياط قرار دارد _ كاملاً باز است. از زمان پارتها، ايوان نقش مهمي را در معماري آسياي غربي بازي مي‌كند. منشأ ايوان موضوعي است كه در خور انديشه است. بعضي آنرا به درختان و شاخه‌هاي پوشيده با حصير و گل و نيز به تأثير اتاقهاي بشكه‌اي منتسب مي‌كنند.

 

آثار و بقايايي كه از نسا در نزديكي شهر عشق در دوره پارتيان به دست آمده نشانگر  اين امر است كه اين شهر قديمي‌ترين محل سكونت پارتها بوده است. بسياري از بناها يادبود با پلان‌هاي جداگانه، مشخص شده است.

« نسا» يا « پارتانيسا»  شهري است كه روي يك تپه كوچك طبيعي ساخته شده است. اين ارگ (دژ) كه بر اساس لوحي گلي كه در آن پيدا شد، مهرداد ركت نام داشت. و توسط مهرداد اول ساخته شده است. ديوارهاي بستر آن 20 تا 25 متر ارتفاع و پنج متر ضخامت داشت، و با استفاده از گل ساخته شده بودند و نماي ان را با آجر پوشانده بودند. ورود به ارگ از طريق پاگردهايي كه در پي ديوارهاي گرد شهر قرار داشت صورت مي‌گرفت.

 

بقاياي آثار معماري پارتي كه احتمالاً آنها را به عنوان مقبره مورد استفاده قرار مي‌داده‌اند، در شهر دامغان يافت شده. جان هانسمن اين محل را شهر گمشده سلوكي _ پارتي صد دروازه كه پارتها آن را در ربع آخر قرن سوم پيش از ميلاد به صورت يكي از تختگاه‌هاي خود درآوردند مي‌داند. به علت موقعيت شهر دامغان احتمالاً يك پايتخت كوهستاني بوده است. شايد پس از ما پارتها در ادامه متصرفات خود اين مكان را انتخاب كرده باشند.

شايان ذكر است كه در قرن نخست ق.م اين شهر (صد دروازه) را ترك كرده و رو به سوي تيسفون نهادند، آنجا را پايتخت خود قرار دادند، ولي آنچه كه در صد دروازه يافت شد در بخشي كه به پارتها منسوب است. سه بناي مهم كه هنوز در ارتفاعي قابل توجه باقي مانده‌اند. نقشه‌ها همگي نسبتاًَ شبيه به هم، اساساً چهار ضلعي، يك پيشرفتگي چهارگوش در مركز ضلع است. دو تا از بناها داراي اتاقهايي به شكل L است. در حالي كه بناي سوم اتاقهاي مربع يا چهارگوش دارد. عرض هيچ‌يك از اتاقها زياد نبوده و بنابراين سقف‌زني مشكلي ايجاد نمي‌كرده است. در اين بنا اشكال گوناگون تاق‌زني كه مورد استفاده قرار گرفته حفظ شده است. در صد دروازه (قومس) سه نوع تاق‌زني مورد استفاده قرار گرفته است تاق آهنگ ساده، تاق سه‌گوش يا مثلثي شكل جالبي از نوع پالمير كه در آن اتاقهاي سه‌گوش تنها سه فرم دارد و  مثل پلكان بالا و پايين مي رود. تاق پلكاني زير يا روي راه‌پله مورد استفاده قرار مي‌گرفته و تمام اين تاقها با استفاده از نوعي آجر خاص قالب‌زده و انحنا دار ساخته شده است.

 

اين بنا كه در شهر كنگاور قرار دارد از جنله آثاري است كه در چند دهه گذشته بسيار بحث‌انگيز بوده ودرباره آن مطالب و نوشتارهاي متعددي ارائه گرديده است. اين معبد بر روي مصطبه‌اي عظيم كه وسعت قابل توجهي دارد بنياد گرديده است و براي ساختمان صفه در چهار وجه چهار ديوار قطور هجده متري با ارتفاعي متغير بر حسب عارضه‌هاي طبيعي صخره 7 تا 8 متر پي افكنده شده كه با لاشه‌ها و سنگهاي غول‌پيكرآساي غير هندسي و ملات گچ انباشته شده است. سنگهاي نما با دقت و ظرافت توسط حجاران تراشيده شده است و پس از گونيا كردن آنها را در كنار هم قرار داده و به وسيله بست‌ها و ميله‌هاي آهني و مذاب سرب به هم متصل گرديده‌اند و سپس در پشت اين حجاريها با ملات گچ (دوغاب) جاهاي خالي را پر نموده و نما را با پيكره تپه و پايه پيوسته‌اند.

دانلود فایل

برای دانلود فایل بر روی دکمه زیر کلیک کنید

دریافت فایل


کلمات کلیدی: پاورپوینت آماده بررسی معماري آثار دوره اشكانيان (پارتيان) پاورپوینت آماده پارتيان معماري آثار دوره اشكانيان تحقیق درسی اشكانيان پاورپوینت آماده

مطالب مرتبط

پاورپوینت آماده بررسی معماري آثار دوره اشكانيان (پارتيان)


معرفي و بررسي بخشهاي مختلف نيروگاه گازي

بررسی طراحی و اجزای یک مجموعه آموزشی فرهنگي تفریحی

بررسی علل جامعه شناختی پدیده کودک آزادی در شهر تهران

آشنایی با ابزارهای کاوش در اینترنت

نگاهی به آب های زیرزمینی و آب شیرین و توزیع جهانی آب

نگاهی به حوزه‌ آبخيز لوه و طراحی سازه در آن

آشنایی با آبزیان زینتی و پرورش و نگهداری از آنها

آشنایی با آبهای زیرزمینی و آب شیرین و وضعیت آب در ایران و جهان

آشنایی با وب سرويس و طراحی آن

بررسی بر هم کنش کاليکس(4)آرن و مشتقات دی و تری بنزيلی آن با ملکول يد

پاورپوینت آماده بررسی خواص و کاربردهای گیاه زنجبیل

پاورپوینت آماده نقش و جايگاه تراكم ساختماني در توسعه شهري و بحث تراکم در منطقه 6 تهران

پاورپوینت آماده بررسی جامع گیاهان دارویی – مناسب جهت ارائه تحقیق درسی

پاورپوینت آماده بررسی استفاده از تشعشع جهت نگهداری مواد غذایی

پاورپوینت آماده بررسی اهمیت و فرآیند تست تصادف crash test

پاورپوینت آماده جزوه و پاورپوینت روان شناسی تربیتی

پاورپوینت آماده استاندارد حسابداری مالی 7 سلف

پاورپوینت آماده بررسی معماری کامپیوتر و تكنولوژي در معماري كامپيوتر

پاورپوینت آماده بررسی تاریخچه و معماری و بنای مسجد جامع ورامین

پاورپوینت آماده بررسی کاربرد نانو مواد در صنعت بتن و ضد آب کردن بتن و بلوک های بتنی بدون ملات