بررسی تهدید در ماده ۴۳ و ۶۶۸ یا۶۶۹|بهترین وب سایت کتاب،مقاله-tin-hat

بررسی تهدید در ماده ۴۳ و ۶۶۸ یا۶۶۹

دانلود بهترین فایل بررسی تهدید در ماده ۴۳ و ۶۶۸ یا۶۶۹
برای دانلود فایل بر روی دکمه زیر کلیک کنید

دریافت فایل
بررسی تهدید در ماده ۴۳ و ۶۶۸ یا۶۶۹

بررسی-تهدید-در-ماده-۴۳-و-۶۶۸-یا۶۶۹

آیا تهدید در ماده 43 ق. م . ا  مشمول تهدید ذکر شده در مواد 668 یا 669 ق . م . ا  می شود؟ ابتدا برای روشن شدن بحث تعریفی از تهدید ارائه می دهیم .

تعریف تهدید : « تهدید در لغت به معنی ترسانیدن و بیم دادن است. در قوانین کیفری نیز همان معنی عرفی و لغوی مراد است و مقصود از آن واداشتن دیگری است به ارتکاب جرم ، چندانکه ترس از عاقبت فعل یا ترک فعل مذکور فاعل را مطیع ساخته باشد . »۱

برای مقایسه بین مواد مورد بحث بهتر است متن مواد فوق الذکر را بیاوریم سپس طرح بحث نمائیم .

ماده 43 ق . م . ا   « اشخاص زیر معاون جرم محسوب و با توجه به شرایط و امکانات خاطی و دفعات و مراتب جرم و تأدیب از وعظ و تهدید و درجات تعزیر ، تعزیر می شوند .

1      هرکس دیگری را تحریک یا ترغیب یا تهدید یا تطمیع به ارتکاب جرم نماید و یا بوسیله دسیسه و فریب و نیرنگ موجب وقوع جرم شود . 000 »

ماده 668 ق . م . ا  « هرکس با جبر و قهر یا با اکراه و تهدید دیگری را ملزم به دادن نوشته یا سند یا امضاء و یا مهر نماید و یا سند یا نوشته ای که متعلق به او یا سپرده به او می باشد را از وی بگیرد به حبس از سه ماه تا دو سال و تا (74) ضربه شلاق محکوم خواهد شد . »

ماده 669 ق . م . ا  « هرگاه کسی دیگری را به هر نحو تهدید به قتل یا ضررهای نفسی یا شرفی یا مالی و به افشاء سرّی نسبت به خود یا بستگان او نماید ، اعم از اینکه این واسطه تقاضای وجه یا مال یا تقاضای انجام امر یا ترک فعل را نموده یا ننموده باشد به مجازات شلاق تا (74) ضربه یا زندان از دو ماه تا دو سال محکوم خواهد شد . »

 

سؤالی مطرح است . فرض کنید تهدید صورت می گیرد و این تهدید از مصادیق ماده 668 یا 669 ق . م . ا  می باشد . و همچنین این تهدید منجر به یک نتیجه مجرمانه دیگری نیز شده است که به استناد ماده 43 ق . م . ا  آنرا می توان از مصادیق معاونت در جرم شناخت . حال با توجه به اطلاقی که در ماده 668 یا 669 داریم ، مجازات این عمل مجرمانه چیست ؟  مثلاً شخص ( الف ) شخص ( ب ) را تهدید به قتل می کند و به او می گوید اگر فلان مال شخص ( ج) را سرقت نکنی تو را می کشم شخص ( ب ) از ترس جان دست به سرقت آن مال می زند . حال مجازات این شخص تهدید کننده یعنی شخص ( الف ) چیست ؟

آیا مجازات این عمل مجرمانه را به خاطر اینکه ماده 669 اطلاق داشته و موخّر است ، فقط مجازات ذکر شده در این ماده بدانیم ؟ یا به خاطر اینکه جرم به نتیجه مجرمانه منتهی شده ، طبق ماده 43 ق. م . ا  فقط مجازات معاونت بدانیم ؟ یا اینکه ، این عمل مجرمانه را از مصادیق تعدد معنوی جرم بشناسیم ؟ ( یک عمل واحد ، دو عنوان مجرمانه )  الف ـ جرم خاص تهدید  ب ـ معاونت در جرم سرقت و مجازات این عمل مجازات اشد خواهد بود . یا این عمل مجرمانه را از مصادیق تعدد مادّی

 

۱- اردبیلی ، محمد علی ، میزان ، چاپ سوم ، تابستان 80 ، ص 44 . 

دانلود فایل

برای دانلود فایل بر روی دکمه زیر کلیک کنید

دریافت فایل


کلمات کلیدی: بررسی تهدید در ماده ۴۳ و ۶۶۸ یا۶۶۹ تحقیق آماده تهدید در ماده ۴۳ و ۶۶۸ یا۶۶۹ پروژه آماده تهدید در ماده ۴۳ و ۶۶۸ یا۶۶۹ تحقیق درسی تهدید در ماده ۴۳ و ۶۶۸ یا۶۶۹ پروژه پایانی تحقیق جهت ارائه درسی نمونه پروژه آماده

مطالب مرتبط

بررسی تهدید در ماده ۴۳ و ۶۶۸ یا۶۶۹


بررسی معماری و بنای مرکز خرید BTC در کشور اسلوونی

بررسی زندگینامه و نظرات و عقاید افلاطون

بررسی روشهاي آموزش و پرورش دانش آموزان ناشنوا

بررسی تاثير موسيقي در ورزش و موسیقی درمانی

بررسی تاثیرات و نقش تکنولوژی در فرهنگ جامعه و تکنوکراسی

نحوه ثبت اظهارنامه هاي ثبتي براي نسبت انواع اراضي دولتي

تعارض سازماني و تعريف و مباني و انواع و مديريت تعارض

بررسی تعلیم و تربیت از دیدگاه ارسطو

بررسي تاريخچه و آسيب شناسي برنامه ريزي در سازمان

بررسی جایگاه و نقش آب در امور تشريعي و معنوي

بررسی موانع و برنامه ها در مديريت مشاركت جو

بررسی ماشین آلات و فرآیند کنسرو سازی محصولات كشاورزي (سبزيها و ميوه ها و غلات و حبوبات )

کروز کنترل چیست و چگونه کار می کند

بررسی فن آوری و نگهداری محصولات کشاورزی

بررسی رفتار سدهاي مخزني عظيم هنگام وقوع زلزله و خسارتهاي ناشي از زلزله

بررسی جرم مستمر و تقسيم جرايم به آني و مستمر

پروپوزال آماده: بررسی میزان تاثیر حضور پزشکان متخصص قلب مقیم بر میزان کاهش مرگ ومیر بیماران

بررسي عملكرد سياست‌هاي حمايتي دولت در بخش كشاورزي ايران

بررسی ارزش و جایگاه زن در اسلام

بررسی شرايط كشت و طرز تهيه پنبه