بررسی ارگونومي و اهميت آن در جامعه ( Ergonomy )|بهترین وب سایت کتاب،مقاله-tin-hat

بررسی ارگونومي و اهميت آن در جامعه ( Ergonomy )

دانلود بهترین فایل بررسی ارگونومي و اهميت آن در جامعه ( Ergonomy )
برای دانلود فایل بر روی دکمه زیر کلیک کنید

دریافت فایل
بررسی ارگونومي و اهميت آن در جامعه ( Ergonomy )

بررسی-ارگونومي-و-اهميت-آن-در-جامعه-(-ergonomy-)

اصول ارگونومي (فيزيولوژي کار) کار با رايانه

رايانه در دنياي امروز کاربردي بسيار فراگير دارد. ميليونها نفر در سراسر دنيا، بخشي يا تمام ساعات کار خود را در کنار رايانه مي گذرانند. کاربرد رايانه و تکنولوژي، اخيراً در ايران نيز از افزايش قابل ملاحظه اي برخوردار شده که تبعاً مشکلات بهداشتي و ايمني زيادي براي افرادي که با آن کار مي کنند بوجود مي آورد.  برخي از صدمات ناشي از استفاده متمادي و مستمر با رايانه، در صورت عدم رعايت اصول ايمني،  مي تواند خطرساز و در دراز مدت سبب بروز مشکلات وسيع بدني و رواني گردد. ويا سبب تشديد صدمات کم اهميت و کوچک که قبلاً در کاربر وجود داشته شود. برخي از اين مشکلات عبارتند از : مشکلات بينائي، مشکلات مفصلي، دردهاي عضلاني در دست و گردن و شانه، استرس، آسيب هاي ناشي از ميدان هاي مغناطيسي و الکتريکي و نيز تشعشعات، بيماريهاي پوستي، ناراحتيهاي ريوي، صرع، سنکوب ناشي از حساسيت به تواترنوري و...

بر اساس تحقيقاتي که روي 20 اپراتور در محل هاي مختلف دانشگاه علوم پزشکي اصفهان انجام شده، نتايج نشان داده که حدود 90% صندليهاي نامناسب و غير قابل تنظيم، که متعاقب آن، در حدود  65% موارد، اپراتورها، در وضعيت غلطِ نشستن، قرار گرفته و به اسکلت بدن شکل غير عادي داده و ايجاد ناراحتي هاي ماهيچه اي و استخواني هم نموده است.50% محل استقرار دستگاه، نامناسب بود که زاويه نمايش و پنجره ها رعايت نشده و سبب نورزدگي، خيرگي، خستگي، درد چشم و حتي اختلال گرديده است.60% صندلي ها فاقد تکيه گاهِ کمر که از تکيه گاه مناسب و قابل تنظيم برخوردار نمي باشد و در 60% موارد با زاويه ديد پشتي نامناسب و غير استاندارد برروي صندلي نشسته اندکه باعث درد روي ستون فقرات کمر و ايجاد 45% کمر درد، 65% درد در قسمت پائين کمر گرديده است. 75% صندلي ها فاقد تکيه گاه آرنج و يا نامناسب بودن تکيه گاه آرنج بوده و سبب غير استاندارد بودن زاويه اپراتور در 80% موارد گشته است، نامناسب بودن تکيه گاه در 30% موارد سبب درد آرنج شده است . اکثر اپراتورها زير پايي نداشته اند يا اگر داشته اند نامناسب بوده، زاويه 65%  آنها استاندارد نبوده و در نتيجه سبب درد در ناحيه زانو ومچ پا شده است. 50 % زاويه  نمايش و ارتفاع  نمايش نامناسب بوده و سبب 60% درد گردن گرديده است. 65% اختلال در ديد به علت نامناسب بودن زاويه  نمايش بوده و50 % فشار زياد روي چشمها، سبب سر درد و سرگيجه شده، سيستم هاي معيوب روشنايي اثراتي چون سر درد، خستگي چشم، نقص بينائي، افت کار بوده است. 55% ارتفاع  کليد تا زمين نامناسب بوده، فشار ناحيه دست و مچ و درد انگشتان را سبب شده است. سرعت بخشيدن اپراتور به کار، به همراه نقائص گفته شده سبب بروز 75% خستگي عمومي، در اثر اجراي حرکات فيزيکي و تحت تأثير قرار گرفتن ارگانيسم بدن گرديده  است. 45% ضايعات عصبي و رواني  و65% استرس در اپراتورها حاصل آن بوده است. يک مورد سقط جنين نيز گزارش شده است. بيماري Reptitive motion injury  ناشي از حرکات تکراري نيز کمابيش در مچ دست ديده شد. که سبب التهاب تاندون و غلاف آن شده، هدايت عصبي را دچار اشکال مي کند.

بيحسي، سوزش و خارش، درد، ناتواني در انجام درست حرکات دست، که از علائم نشانگان کارپال تونل سندرم مي باشد و دير يا زود جمع زيادي از اپراتورها از اين بيماري رنج خواهند برند.

چگونه سلامتي خود را هنگام کار با رايانه حفظ کنيم؟

1      منابع روشنايي را در محل مناسب نصب کنيد، حتي الامکان سيستم روشنايي بايد در طرفين رايانه باشد و نور بايد  با روش هاي سيمي شکل، بخصوص به اطراف پراکنده شود. براي مطالعه و يا نوشتن از روشنايي موضعي قابل تنظيم (چراغ روميزي) استفاده نمائيد.  

2      سيستم روشنايي نبايد روي  نمايش درخشندگي ايجاد نمايد.

3      ميز کا رخود را طوري قرار دهيد که پنجره در کنار شما باشد و  نمايش و پنجره زاويه ° 90 بسازد.

4       نمايش را با استفاده از فيلترهاي مناسب محافظ پوشانده و آنها را مرتباً تميز کنيد. فيلتر، محافظ خوبي براي پوست هاي حساس است و مي تواند تشعشعات را دفع کرده، ميدان الکترواستاتيک را از بين ببرد و مانع جابجايي ذرات منتشر شده از مانيتور به طرف صورت اپراتور شود.

 

دانلود فایل

برای دانلود فایل بر روی دکمه زیر کلیک کنید

دریافت فایل


کلمات کلیدی: بررسی ارگونومي و اهميت آن در جامعه ( Ergonomy ) تحقیق آماده پروژه آماده تحقیق درسی پروژه پایانی تحقیق جهت ارائه درسی نمونه پروژه آماده تحقیق دانشگاهی کار پژوهشی پروژه جامع و کامل

مطالب مرتبط

بررسی ارگونومي و اهميت آن در جامعه ( Ergonomy )


بررسی روشهاي آموزش و پرورش دانش آموزان ناشنوا

بررسی تاثير موسيقي در ورزش و موسیقی درمانی

بررسی تاثیرات و نقش تکنولوژی در فرهنگ جامعه و تکنوکراسی

نحوه ثبت اظهارنامه هاي ثبتي براي نسبت انواع اراضي دولتي

تعارض سازماني و تعريف و مباني و انواع و مديريت تعارض

بررسی تعلیم و تربیت از دیدگاه ارسطو

بررسي تاريخچه و آسيب شناسي برنامه ريزي در سازمان

بررسی جایگاه و نقش آب در امور تشريعي و معنوي

انواع استراتژي‌هاي تعارضات سازماني تعريف و مباني و انواع و مديريت تعارض

پروژه آماده انبارداری – بررسی سیستم های انبارداری و مراحل مختلف آن

بررسی دیوارهای شیشه ای دو جداره و تاثیر آنها بر استفاده بهینه از انرژی

بررسی فلسفه های بزرگ کشور هند

بررسی چگونگی رفتارهای مناسب با كودكان

بررسی جایگاه و اهمیت اینترنت در تبلیغات تجاری محصولات

بررسی برنامه های مدیریت ریسک پروژه

بررسی موانع فرهنگي ارتقاء شغلي زنان

بررسی جامع گیاه خیار Cucumber و انواع آن

بررسی زندگینامه و آثار نیما یوشیج

بررسی شرایط نگه داری زرد آلو و نگه داری آن در سردخانه

بررسی علل بروز كمردرد و راههاي پيشگيري از آن